OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 24.07.2016 11:55:51 

CHOVÁME PAPAGÁJE

Pyrury
                          Pyrury...                                      

Všeobecne: Pyrury sú veľmi atraktívny rod a iste im právom patrí pevné miesto v našich chovoch. Sú veľmi inteligentné, učenlivé a vďaka svojej milej povahe majú všetky predpoklady byť aj milými skrotenými maznáčikmi. Za tímto účelom nie je nutné ani umelo dokrmovať, ale vždy postačí aj dostatočná starostlivosť a kontakt. Mladý jedinec je behom dvoch týždňov dokonale skrotený. V chove sú pyrury pomerne nenáročné na priestor, krmenie aj teplotu, čo spoločne s ich plodnosťou, zaisťuje ich stálu a rastúcu obľubu u európskych chovateľov.
V prírode:Papagáje rodu Pyrrhura obývajú rozsiahle oblasti juhoamerického kontinentu.  Žijú väčšinou v relatívne nižších nadmorských výškach, okolo vodných tokov. Niektoré druhy sú však obyvateľmi aj vyšších nadmorských výšok (napr. molinae, melanura). Rekordmanom bude pravdepodobne p.rhodocephala (p.rudohlavá), která žije v horských oblastiach a zaletuje až do nadmorskej výšky okolo 4.000 m. V princípe sa dá konstatovať, že rod Pyrrhura svojím chovaním, čiastočne aj vzhladom a povahou, je príbuzná s rodom Aratinga. Má však jednoznačne prijateľnejšie hlasové prejavy a vďaka drobnejšej postave, je predurčená aj k chovu v relatívne menších chovných priestoroch.
Chov:Teplota v zariadeniach by sa mala v zime pohybovať okolo 13-15 C, v lete okolo 18-22 C, vlhkosť cca 70-85%. Veľmi dôležitým faktorom je hygiena. Chovateľské zariadenie by najlepšie bolo obložiť dlažbou na všetkých podlahách a väčšine stien. Jedenkrát týždenne by mala byť  vykonávaná dezinfekcia a asi jedenkrát za mesiac by malo byť celé chovateľské zariadenie čistené. Voliéry by mali byť priestranné aspoň na prelet, ale postačia im aj menšie voliérky.
Odchov:Chovné páry sa chovajú  samostatne. Niektoré druhy sú tesne pred hniezdením pomerne hlučné a je u nich možno sledovať výrazný tok.  Inkubácia u pyruroch trvá 23-24 dnů.
Mláďatá po vyliahnutí otvárajú oči asi po 10-11 dni a  v hniezde mláďatá ostávajú 53-55 dní. Mláďatá ej dobré odobrať od rodičov po 3 mesiaci po vylietnutí. Mláďata sa krúžkujú cca po 13-15 dni.
Jedálniček:   Dostatočné množstvo ovocia a zeleniny je pre chov pyrúr podmienkou. napr.: mrkva, jablká, zmes zeleniny - zeler, brokolica, petržleň, hrášok, kukurica, kapusta, v sezóne aj uhorky, červenú repu. Vitamínové a minerálne prídavky dodávame do krmiva a napájacej vody: Supervit D,Acidomid E, Optimin E, Amivit E, Elektrolyt E, Combinal AD3, Combinal E.  Do voliér predkladáme striedavo minerálny piesok, mulčovaciu kôru alebo drevené uhlie. Taktiež vaječnú miešanicu, slnečnicu čiernu a bielu, žlté, červené, biele a japonské proso, ryža, ovos a pšenica.


 
                         Druhy
Pyrura modrobradá
Latinský názov: Pyrrhura cruentata
Výskyt: V Brazília, SZ Sao Paulo
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 4-7 ks
Inkubačná doba: 22 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 15-25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES A-KRYTICKY OHROZENÝ DRUH

 



















Je jednou z najkrajších pyrúr. Tieto pyrury nie sú veľmi hlučné, skôr vydávajú zvuky podobné ,,gek gek'' a oznamujú tým väčšinou na niekoho v okolí voliér. Tento druh je vo svojej domovine ohrozený vyhynutím, kvôli výrubom lesov, kde sa vyskytujú. Voľne žijúca populácia sa odhaduje na cca 2000 jedincov. Chov nie je náročný a odchov  za dobrých podmienok prebieha veľmi jednoducho a často bez komplikácií. Voliéry sú na chov lepšie priestranné s dostatočným miestom, pretože niekedy sa radi vyšantia lietaním.

Pyrura červenokrídla
  
Latinský názov: Pyrrhura devillei
Výskyt: JV Bolívia, JZ mato Grosso, J Brazília
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubačná doba: 22 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B

 

















Veľmi málo poznatkov o chove a odchove mláďat. Dá sa skonštatovať, že nieje u nás rozšírená a v zahraničí sa vyskytuje ojedinele.


Pyrura hnedousluchá
Latinský názov: Pyrrhura frontalis
Výskyt: JV Brazília, J Bahia, Rio de Janeiro
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubačná doba: 22 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 25-30 rokov
Veľkosť krúžku:
 
5,0-5,5 mm
Status:
Status:CITES B

 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Táto pyrura má veľmi príjemnú povahu a často sa stáva výbornými skrotenými miláčikmi v domácnostiach. Nebýva hlučná, ale niekedy začne vydávať čudné zvuky. Vie sa naučiť s dostatočným venovaním sa aj niekoľko ľahších slov a s každodenným tréningom aj krásne spievať. Chov nieje náročný, vyžaduje si menšie voliéry, ktoré im stačia na preletenie. Odchov mláďat prebieha bez komplikácií, ale niekedy sa môže stávať, že dospelé avšak mladé jedince nemusia mať oplodnenú prvú znášku. Sú inteligentné, srandovné a krásne zároveň.

Pyrura perlová
 
Latinský názov: Pyrrhura perlata
Výskyt: S Brazília, SV Bolívia, rieka Amazonka
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubačná doba: 24-25 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 12-15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B


 







 

 




 






Ich výrazne červené sfarbenie hrudníku ich zaraduje medzi najpestrejšie papagáje z rodu Pyrrhura. U chovateľov je obľúbená kvôli tichej a kľudnej povahe. Avšak niektoré vtáky vedia byť dosť plaché, ako odchytené alebo odchované pod rodičmi bez žiadneho ľudského kontaktu.
V domácnostiach vyžadujú veľa pozornosti a hlavne hračiek, ak nieje nikto okolo a aby sa zabavila. Chov si nevyžaduje veľké voliéry, niekedy im postačia chovné boxy s rozmermi 1,5 x 60 x 60 cm (DxVxŠ)...Ale samoizrejme čím väčšia tým lahšieho odchovu sa dočkáte.


Pyrura zelenolíca
 Latinský názov: Pyrrhura molinae
Výskyt: V Bolívia, J Brazília, SZ Paraguay
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubačná doba: 22-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-6,0 mm
Status: CITES B










 
 

 

 






Patrí medzi bežnejšie chované druhy pyrúr. Ich povaha je príjemná a sympatická. Je výborným domácim maznáčikom, pokiaľ je dostatočne dokŕmený, ale niektoré si zachovávajú plachosť, ale je to iba ojedinele. Potrebujú dostatok hračiek, aby sa zabavili v neprítomnosti, lebo sú veľmi hravé a aktívne. Majú veľmi radi ovocie a zeleninu a preto treba podávať čo najviac druhov a oni si vyberú, čo im chutí a čo nie. Chov nieje náročný a odchov bude úspešný ah v menších voliérach. Mláďatá sú pomerne bystré a zvedavé na všetko, čo sa deje okolo voliéry.
                                                                                                                Mutácie

       

Pyrura bielouchá
Latinský názov: Pyrrhura leucotis
Výskyt: V Brazília, J Bahia, Rio de Janeiro
Veľkosť: 23 cm
Počet vajec: 3-8 ks
Inkubačná doba: 20-24 dní
Doba osamostatnenia: 6 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status:  CITES B


 










 

 










Veľmi radi ničia drevo a preto je lepšie postaviť voliéry zo železnej konštrukcie. Bydlá by sa mali meniť raz do roka, kvôli poškodeniu. Povahovo sú veľmi milé, menej plaché, hravé a inteligentné. Pre chov v domácnosti im treba poskytnúť dostatok hračiek, lán a preliezačiek. Majú radi spoločnosť a veľmi ľahko si zvykajú na návštevy. Nemajú však radi byť celý deň zavretý v klietke bez preletu po miestnosti. Pokiaľ sú zavreté v klietke, zvyknú byť hlučnejšie. Ale celkovo nie sú hlučné. Chov nieje ťažký, vyžaduje kľud počas hniezdenia.


Pyrura modročelá
 

Latinský názov: Pyrrhura picta
Výskyt: Venezuela, S Brazília
Veľkosť: 22 cm
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 5-6 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B

 

















Tento druh má až 9 poddruhov,
aj keď u niektorých poddruhov nieje vôbec zvýraznené modré čelo. Sú ťažšie, ako ostatné pyrury, kvôli vyššej plachosti a to hlavne pri vstupe do voliéry.Chov je ťažší, ako u ostatných pyrurách. Vyžaduje priestrannejšie voliéry, na prelet. Páry je najlepšie zostavovať v mladom veku a to z viacerých kusov, ayb si sami vybrali, lebo nasilu zostabvený pár nemusí spolu harmonizovať a odchov sa nemusí nikdy podariť. Odchov si vyžaduje kľud. Ako domáci maznáčikovia sú veľmi milí, aj keď určitá plachosť sa zachová.

Pyrura hnedochvostá
 
Latinský názov: Pyrrhura melanura
Výskyt: JV Kolumbia, J Venezuela, JV Peru
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B

















Tieto pyrury sú odvážne, inteligentné, hravé a milujúce papagáje. Ľahko si zvykajú na ľudí, a ľahko sa naučia veľa trikov a aj zopár slov. Odporúčajú sa veľa hračky do voliér v domácnostiach, aby sa nenudili. Chov nieje ťažký, ale je lepšie im poskytnúť väčšie voliéry, aby sa mohli preletieť. Odchov mláďat prebieha väčšinou bez komplikácií, no niekedy mladé neskúsené páry opustia znášku, ale hneď ju zvyknú nahradiť druhou. V tedy je lepšie búdku odobrať a dať až na ďalšiu sezónu. Plaché jedince je lepšie počas odchovu nerušiť.

Pyrura bieloprsá
Latinský názov: Pyrrhura albipectus
Výskyt: JV Ekvádor, S Peru
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5-6,0 mm
Status: CITES B

 

 

















Pyrura čiernohlavá
Latinský názov: Pyrrhura rupicola
Výskyt: V Peru, Z Brazília, S Bolívia
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B


 









 

 










Tento druh sa u nás veľmi málo vyskytuje a je pomerne ťažké ho tu zohnať. Sú veľmi milé, inteligentné, nenáročné. V domácnostiach je tiež obľúbeným, pretože vedia pobaviť hravosťou, sú zvedavé a aktívne. Vedia sa naučiť aj zopár slov. Chov nieje vôbec náročný a nevyžaduje si priestranné voliéry. Odchov mláďat niekedy prebieha obtiažnejšie, ale niektorý chovatelia dávajú vajíčka do druhých hniezd pyrurám, ktoré si ich prisvoja a úplne odchovajú. Ale väčšinou prebieha ľahko a nie je to potrebné. Hojdačky a laná je dobré umiestniť aj do voliér k párom. Veľmi radi sa tiež kúpu, aj niekoľko krát denne. Preto je nutné vodu meniť alebo ich striekať s rozpašovačom.

Pyrura červenoramenná

Latinský názov: Pyrrhura egregia
Výskyt: J Venezuela, S Brazília
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 25 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B


 






 

 

 











Pyrura červenouchá

Latinský názov: Pyrrhura hoematotis
Výskyt: S Venezuela
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubačná doba: 23-25 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-6,0 mm
Status: CITES B

 


















Pyrura červenohlavá
Latinský názov: Pyrrhura rhodocephala
Výskyt: SZ Venezuela
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5 mm
Status: CITES B


 


 

 

 















Tento druh pyrúr je čoraz viac obľúbenejším, ako v chove, tak v domácnostiach. Nie je hlučný, má tichý hlas. V domácnosti je výborným maznáčikom pre dospelých a aj pre deti. Ľahko si zvyká na nových ľudí, je milým, inteligentným a milujúcim spoločníkom. V chove nie je náročný, len je agresívny počas sezóny na iné druhy a treba dbať na rozdelenie voliér, aby neublížil ostatným papagájom. Páry je lepšie skladať v mladom veku, aby si sami vybrali a to z viacerých kusov. Inak by nemuseli harmonizovať. Miluje vodu, kúpanie hlavne na daždi, hračky, hojdačky a laná na šplhanie. Voliéry na chov sú lepšie väčšie a priestrannejšie.

Pyrura žltokrídla

Latinský názov: Pyrrhura hoffmanni
Výskyt: J Costa Rica, Z Panama
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: 6 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 10-15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5-6,0 mm
Status: CITES B

 


















Pyrura zelenavá
 
Latinský názov: Pyrrhura viridicata
Výskyt: Sierra Nevada, S Kolumbia
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: 15  rokov
Veľkosť krúžku: 5,5 mm
Status: CITES B



















 

 


Pyrura perijská

Latinský názov: Pyrrhura caeruleiceps
Výskyt: Venezuela, Kolumbia
Veľkosť: 22 cm
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 15-20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B